Jesteś w ciąży, gratulacje! To czas, na który czekałaś. Właśnie zaczyna się w Tobie rozwijać nowe życie. To jest niesamowite! Myśl, że będziesz nosić w sobie swoje dziecko, z jednej strony sprawia, że na Twojej twarzy pojawia się uśmiech. Chciałabyś już lecieć do sklepu i kupić dziecięce ciuszki, ale z drugiej strony jest obawa, lęk. Zastanawiasz się, jak to będzie, jak sobie dacie radę…

 

Dacie sobie doskonale radę! Jeżeli planowaliście dziecko, na pewno jesteście do tego przygotowani. Bycie rodzicem to natura człowieka i tej natury trzeba słuchać, a ciąża i poród będą pięknym przeżyciem.

 

Gdy dziecko jest już na świecie, chcielibyście dla niego jak najlepiej, dlatego często będziecie stawać przed różnymi dylematami, co będzie najlepsze dla naszego dziecka…. To jest normalne, ale należy pamiętać, że najważniejsze jest bycie z dzieckiem, bycie szczęśliwym, spełnionym pod każdym względem rodzicem, ponieważ szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko. A często najlepszymi rozwiązaniami są te najprostsze. Nie warto za dużo szukać, porównywać, zastanawiać się. Im więcej masz opcji, tym trudniej wybrać, zaczynasz się denerwować, obwiniać siebie, partnera, dziecko. Po co? Cieszcie się tym, co macie, a macie naprawdę dużo – macie siebie!

 

Ciąża to czas zmian. Zmiany te dotyczą zarówno ciała, jak i psychiki kobiety. Dlatego ważne jest, abyś miała wsparcie bliskiej osoby, taty dziecka. Przeżywajcie ten czas razem. To, że ty nosisz pod sercem wasze dziecko jest najpiękniejszym darem, jaki kobieta może otrzymać. Ale dziecko to owoc waszej wspólnej miłości, dlatego nie zapominaj o swoim partnerze i pozwól mu z Tobą przezywać te chwile.

 


 

 Co jest ważne w ciąży?

Jeżeli świadomie zaszłaś w ciąże, na pewno odpowiednio się przygotowałaś, aby bezpiecznie dla Ciebie i dziecka przejść ten czas.

 

Teraz pamiętaj o kontrolnych wizytach u lekarza prowadzącego ciążę. To bardzo ważne, aby kontrolować stan dziecka i jego rozwój. Systematyczne badania pozwolą na wykrycie ewentualnych wad rozwojowych, które często można leczyć, jeszcze w łonie matki. Pamiętaj o USG (I – między 11-14 tygodniem ciąży, tzw. genetyczne, II – ok. 18-22 tygodnia ciąży, tzw. połówkowe, III – między 34-37 tygodniem ciąży). Te trzy badania to podstawa, ale to Twój lekarz wyznacza Ci terminy i formę badań, przestrzegaj tego. Także twoje badania – morfologia, poziom cukru, mocz, pomiar wagi i ciśnienia krwi – to podstawowe badania, które dają obraz prawidłowej ciąży, niezagrażającej życiu dziecka i matki.

 

Zdrowie Twoje i Twojego malucha jest teraz bardzo ważne. Dbaj o siebie, ale z głową! Pamiętaj, że ciąża to nie choroba. Ciąża to fizjologiczny stan i jeżeli tylko ciąża przebiega prawidłowo a Ty czujesz się dobrze, żyj normalnie – chodź na spacery, pływaj, bądź aktywna! Nie zasłaniaj się ciążą i zachciankami jej przypisanymi od wieków!